PROJEKTI ESRR
ZELENE SLOVENSKE GORICE
Akronim: Cerkvenjaški KUL-turni oder
Sklad: ESRR
Vodilni partner – prijavitelj: Razvojna agencija Slovenske gorice, d.o.o.
Ostali partnerji: Društvo za razvoj podeželja Ovtar Slovenskih goric, Občina Benedikt, Občina Cerkvenjak, Občina Duplek, Občina Lenart, Občina Sveta Ana, Občina Sv. Andraž v Slov. goricah, Občina Sveti Jurij v Slov. goricah, Občina Šentilj
Vrednost operacije: 40.655,54 EUR
Vrednost sofinanciranja: 31.866,11 EUR
Status - faza: Zaključen
Opis operacije:
Namen operacije Zelene Slovenske gorice je, na osnovi že v tujini obstoječih trajnostnih sosesk razviti model tovrstne soseske v Slovenskih goricah. Trajnostna soseska je eko-soseska, ki temelji na varčni in odgovorni rabi naravnih virov, ponovni uporabi, krožnem gospodarjenju in razvoju zelenih delovnih mest.
Prebivalce občin LAS Ovtar Slovenskih goric bomo s pomočjo predavanj, izobraževalnih filmov in delavnic osveščali o pomembnosti varovanja okolja, s postavitvijo pametne, energetsko popolnoma neodvisne solarne klopi pa investirali v sodobno, okolju prijazno rešitev. Ker so spremembe potrebne tudi na nivoju trajnostnih delovnih mest imamo zadnjo triado osnovnošolcev namen podučiti o osnovah podjetništva in zasnovati mini poslovni načrt za zelena delovna mesta.
Zaradi upada prodaje pri velikem številu ponudnikov iz občin Las Ovtar Slovenskih goric, imamo ciljni publiki podjetnikov namen ponuditi izobraževanje vezano na prodajo preko družbenih omrežij in spletne trgovine, saj bi na ta način razširili mrežo potencialnih kupcev.
Cilji operacije:
Cilj je postavitev novega produkta na območju LAS Ovtar, osveščanje vseh generacij prebivalstva o načinih in pomembnosti trajnostnega varovanja okolja, saj bivalni pogoji zagotavljajo kvaliteto območja, ki prispeva k trajnostnemu razvoju. Skozi razne aktivnosti bomo zagotovili programe za učenje, osveščanje in motivacijo pravilne rabe naravnih vrednot in okolju prijaznih materialov. Z naslednjimi temami bomo spodbudili k ukrepanju v prihodnosti: ekologija, zmanjševanje pridelanih odpadkov v turizmu in v tekstilni industriji, varovanje zdravja, spodbujanje gospodarstva in podjetništva.
Predvideni programi se navezujejo na medgeneracijske vsebine, vzpostavljajo partnerstvo med javnim, gospodarskim in zasebnim sektorjem, ki bodo prispevali k celostnemu razvoju podeželja na območju LAS. Ranljivi skupini – mladim želimo približati podjetništvo in zelena delovna mesta.
Glavne aktivnosti:
- Predavanje »Trajnostna soseska«
- Predavanje in ogled filma »Prazen koš-polna denarnica«
- Predavanje in ogled filma »Ne meč'mo hrane stran«
- Predavanje »Zero waste v turizmu in občinah«
- Delavnica »Kako z družbenimi omrežji pridobiti nove stranke in povečati prodajo«
- Predavanje/delavnica Spletna trgovina – za koga, kaj, kako
- Predavanje in delavnica »Donosno zgodbarjenje – zgodbe, ki odpirajo srca in denarnice«
- Poslovna nemščina z zelenimi vsebinami podjetništva
- Podjetniški krožek za OŠ Zelena delovna mesta za mlade
- Predavanje/delavnica »Trajnostne odločitve v vsakdanjem življenju«
- Nakup solarnih polnilnih klopi
Pričakovani učinki operacije:
Pričakovani učinki operacije so boljše razumevanje vseh generacij, da je vsak posameznik odgovoren za nastajanje okoljskih posledic, da ima željo živeti v zdravem in čistem kraju in je na to ponosen. Na osnovi tega se spodbuja medgeneracijsko povezovanje, povezovanje in mreženje lokalnih ponudnikov, lokalnih društev ter prebivalcev območja. Mladi razmišljajo v smeri razvoja in pomembnosti zelenih delovnih mest, saj je zeleno podjetništvo obetavna razvojna usmeritev.
Kazalniki: 1 ohranitev delovnega mesta, 8 novih produktov, ki prispevajo k razvoju turizma, ekologije, športa, kulture in društvenih dejavnosti, 7 programov za učenje, osveščanje in motivacijo na področju varovanja okolja, 2 nova partnerstva za medgeneracijsko vključenost.
Operacija se izvaja v 1 fazi, traja 13 mesecev
Primarni cilj operacije: Novi izvedeni ukrepi na področju varovanja okolja
CERKVENJAŠKI KUL-TURNI ODER
Akronim: Cerkvenjaški KUL-turni oder
Sklad: ESRR
Vodilni partner – prijavitelj: Občina Cerkvenjak
Ostali partnerji: Kulturno društvo Cerkvenjak in Zadruga Dobrina z.o.o., so.p.
Vrednost operacije: 32.401,93 EUR
Vrednost sofinanciranja: 14.423,40 EUR
Status - faza: Zaključen
Povzetek operacije:
Namen operacije »Cerkvenjaški KUL-turni oder« je dvig prepoznavnosti kulturne dediščine s sodelovanjem različnih projektnih partnerjev, ki delujejo v Občini Cerkvenjak, obenem pa predstaviti vse delujoče kulturne akterje v občini. Domačim in tujim turistom ter domačinom želimo približati delujoče sekcije Kulturnega društva, s prikazanim pa vzpodbuditi zanimanje za aktivno udejstvovanje v sekcijah in jih pomladiti.
Namen investicijske namere je osvežitev dvorane in odra ter s tem ureditev novega prireditvenega prostora za medgeneracijska druženja. Kulturni dogodki bodo tako predstavljeni na svež in inovativen način, vaje društev in sekcij bodo potekale v varnejšem in optimiziranem okolju, tehnika bo kompatibilna s sodobnimi sistemi, ki se v splošnem uporabljajo za različne namene.
Vodilni partner Občina Cerkvenjak, bo prevzela izvedbo vseh investicijskih aktivnosti, in sicer: gradbeno obrtniška dela, montažna dela opreme in nabavo opreme.
Odstranili se bodo obstoječi dotrajani elementi (dvižna tehnika) za zavese in zavese same. Nadalje se bodo izvedla slikarska in pleskarska dela na odru in dvorani kulturnega doma. Nato se bo nabavila oprema za video sistem dvorane in ozvočenje odra in dvorane. Prav tako se bodo izvedla montažna dela stranskih zaves in sprednje (glavne) zavese na celotnem odru Doma kulture Cerkvenjak.
Kulturno društvo Cerkvenjak bo izvedlo dve delavnici, s katerimi se bodo aktivni člani sekcij in vsi ostali zainteresirani slušatelji, naučili »pravilnega«, čutnega komuniciranja z gledalci oz. poslušalci. Z delavnicama želimo nastopajočim pomagati pri premagovanju prevelike treme in s tem povečati samozavest na odru. Prva delavnica bo vsebovala vaje sproščanja in dihanja pred opevanjem. Druga delavnica pa bo namenjena komunikaciji in nastopanju, torej komunikaciji nastopajočega z gledalci/poslušalci.
V mesecu juniju bo Kulturno društvo Cerkvenjak v sodelovanju z Občino Cerkvenjak in Zadrugo Dobrina, za predstavitev uporabe opreme, obnovljenega odra in osvojenega znanja na obeh delavnicah, izvedlo prireditev »Z roko v roki«. Na tej prireditvi se bodo prepletali nastopi vseh sekcij Kulturnega društva Cerkvenjak, in sicer Mešanega pevskega zbora, Folklore in Dramske sekcije. Nastopili bodi tudi otroci iz OŠ Cerkvenjak-Vitomarci. Na prireditev bodo povabljeni tudi člani pevske skupine Društva upokojencev Cerkvenjak. Tako, bomo poskrbeli za medgeneracijsko udejstvovanje in sodelovanje na sami prireditvi.
Po prireditvi bo Zadruga Dobrina z.o.o., so.p., izvedla pogostitev za obiskovalce in nastopajoče. Pogostitev bo vsebovala izdelke domačih ponudnikov.
Operacija se bo izvedla v eni fazi in bo predvidoma trajala od maja do septembra 2022.
Izvedba operacije »Cerkvenjaški KUL-turni oder« najbolj prispeva k uresničitvi cilja C1 - Varovati okolje, ohranitev naravnih vrednot in kulturne dediščine, Strategije lokalnega razvoja LAS OVTAR Slovenskih goric.
Cilj operacije:
je občanom in obiskovalcem približati in predstaviti dogajanja na kulturnem področju. Prav tako želimo z izvedenima delavnicama dodatno izobraziti že aktivne člane sekcij in privabiti k sodelovanju nove, tudi mlajše člane. Na prireditvi »Z roko v roki« pa bodo nastopajoči udeleženci že lahko pokazali osvojeno znanje, pridobljeno na obeh delavnicah. Tako z izvedeno operacijo vplivamo na socialno vključenost prebivalstva na območju Občine Cerkvenjak in širše ter prispevamo k intenzivnejšemu medgeneracijskemu povezovanju in sodelovanju.
Glavne aktivnosti zajemajo obnovo dvorane in odra, zamenjavo zaves, nabavo opreme za video sistem dvorane in ozvočenje odra in dvorane, izvedbo dveh delavnic, izvedbo prireditve s pogostitvijo.
Pričakovani rezultati operacije:
Pričakovani učinki so novi produkti, ki prispevajo k razvoju kulturne in društvene dejavnosti, turizma, medgeneracijskega sodelovanja ter izobraževanje (tudi ranljivih) ciljnih skupin.
Ciljne skupine:
Ciljne skupine so domačini ter obiskovalci kraja, vključno z ranljivimi ciljnimi skupinami. V operacijo bodo vključena lokalna društva, ponudniki in prebivalci območja LAS Ovtar Slovenskih goric.
Kazalniki:
Kazalniki: 1 novo partnerstvo, 3 vključeni deležniki na lokalni ravni, 125 vključenih prebivalcev (od tega 25 udeležencev iz ranljivih skupin), 3 novi produkti (2 delavnici, 1 prireditev), 1 prenovljena dvorana in oder.
Naložbo financirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Dodatne informacije:
www.eu-skladi.si in www.lasovtar.si
KOLESARSKE POVEZAVE NA OBMOČJU ORP SLOVENSKIH GORIC: LENART - CERKVENJAK - TRNOVSKA VAS
»Evropski sklad za regionalni razvoj: Naložba v vašo prihodnost«
Obvestilo o zaključeni operaciji - preberite tukaj!
Naložba: Kolesarske povezave na območju ORP Slovenskih goric: Lenart-Cerkvenjak-Trnovska vas
»Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija
iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.«
Vrednost projekta: 5.519.688,64 EUR
Višina sofinanciranja EU in RS: 3.046.383,29 EUR
Status: naložba je zaključena
Datum začetka: 10. 4. 2018
Datum zaključka: 30. 11. 2024
Opis izvedenih aktivnosti in doseženih ciljev:
Na predmetni trasi je bila v celoti izvedena predvidena kolesarska povezava. Investicijska dokumentacija, vključno z Novelacijo IP, je bila izdelana - kot zadnji investicijski dokument je izdelana Novelacija IP , 25. 1. 2021, spremenjena 24. 5. 2021 in 15. 6. 2023. Projektna dokumentacija je bila izdelana, pogodba o sofinanciranju je bila podpisana 22. 11. 2021. DDV je bil obračunan, a ni upravičen strošek. Pridobljena so bila služnostna soglasja za posege v prostor, odkupi zemljišč pa še niso zaključeni, saj sledi geodetska odmera, predvidena za leto 2024/2025. Nadzor in gradbena dela so bili izvedeni skladno z načrti, obveščanje javnosti pa prav tako. V operaciji so sodelovale občine Lenart, Benedikt, Cerkvenjak, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah in Trnovska vas, ključni pomen pa je imel tudi DRSI.
Projekt je bil razdeljen v več povezav (tras) z oznakami:
• trasa 5 (Lenart-Sv. Trojica-Osek); dolžine 4,87 km, pretežno kot enostranska dvosmerna kolesarska ali steza, delno souporaba v naselju Zg. Porčič;
• trasa 6 (Osek-Cerkvenjak); izvedeno je 5,02 km kolesarske površine od tega je enostranska dvosmerna kolesarske steze 0,91 km, ostalo souporaba (4,12 km);
• trasa 7 (Cerkvenjak-Vitomarci); izgrajena je kolesarska povezava dolžine 4,24 km, od tega je 2,87 km souporabe, ostalo je kolesarska steza;
• trasa 8 (Sv. Andraž-Trnovska vas), dolžine 3,93 km, pretežno kot enostranska dvosmerna kolesarska pot in steza ali kolesarski pas.
Dela na trasah DRR, katera so v pristojnosti Občin, so bila v celoti zaključena in v tem delu je operacija zaključena ter v popolnosti dosežen kazalnik učinka »4.23 Regionalne kolesarske povezave: dolžina novih povezav« (=18,06 km).
Za izpolnitev specifičnega kazalnika učinka: »Regionalne kolesarske povezave: dolžina vzpostavljenih povezav« (=19,05 km) je DRSI izvedel dela na dveh odsekih iz svoje pristojnosti in s tem zagotovil zveznost vseh tras DRR. DRSI je na trasi 5 izvedel samostojen projekt »Sanacija plazu in ureditev krožišča v naselju Sv. Trojica v Slovenskih goricah, s pripadajočo ločeno kolesarsko povezavo. Drugi odsek DRSI za zveznosti je izvedel v središču naselja Cerkvenjak in s tem zagotovitev neprekinjene kolesarske povezave med trasama 6 in 7.
CERKVENJAK NA DOTIK
Akronim: CERKVENJAK NA DOTIK
Sklad: ESRR
Vodilni partner – prijavitelj: Občina Cerkvenjak
Ostali partnerji: Društvo Krdebač Cerkvenjak in Gostinstvo in turizem Breznik d.o.o.,
Vrednost operacije: 16.967,69 EUR
Vrednost sofinanciranja: 10.902,00 EUR
Status - faza: Zaključen
Povzetek operacije:
Operacija »Cerkvenjak na dotik«, rešuje izziv glede nezadostne prepoznavnosti kulturne dediščine. Domačinom in turistom želimo z izvedeno operacijo približati rimsko življenje in običaje.
Z vzpostavitvijo infrastrukture in oblikovanjem vsebinske zasnove turistično interaktivne table, ki bo temeljila na vključevanju lokalnega prebivalstva skozi organiziran izobraževalni dogodek o rimskem življenju, projekt »Cerkvenjak na dotik« najbolj prispeva k uresničitvi cilja C1 - Varovati okolje, ohranitev naravnih vrednot in kulturne dediščine, Strategije lokalnega razvoja LAS OVTAR Slovenskih goric.
Z realizacijo cilja C1 bomo omogočili trženje in promocijo lokalne turistične ponudbe (in lokalnih produktov) povečali kakovost življenja, vseživljenjsko učenje ter medgeneracijsko sodelovanje na inovativen način in tako prispevali k uresničitvi Cilja D1 – Krepitev integralnih rešitev socialne in medgeneracijske vključenosti, nova partnerstva/povezave za medgeneracijsko vključenost, iz Strategije lokalnega razvoja LAS Ovtar Slovenskih goric.
Cilj operacije:
Je vzpostavitev potrebne infrastrukture in izvedba aktivnosti za informiranje obiskovalcev in domačinov o kulturni dediščini in turistični ponudbi v kraju na inovativen način.
Glavne aktivnosti zajemajo postavitev turistično interaktivne table, postavitev samostoječe table z izrezi za obraz, izvedbo izobraževalne delavnice, nakup potrebnih rekvizitov (rimske obleke in lončena posoda) in izdelavo promocijskih in izobraževalnih filmov.
Pričakovani rezultati operacije:
Pričakovani učinki so novi produkti, ki prispevajo k razvoju turizma, kulturne in društvene dejavnosti, medgeneracijskega sodelovanja ter izobraževanje (tudi ranljivih) ciljnih skupin.
Ciljne skupine:
Ciljne skupine so domačini ter obiskovalci kraja, vključno z ranljivimi ciljnimi skupinami. V operacijo bodo vključena lokalna društva, ponudniki in prebivalci območja LAS Ovtar Slovenskih goric.
Kazalniki:
1 novo partnerstvo, 3 vključeni deležniki na lokalni ravni, 55 vključenih prebivalcev, 1 delavnica, 3 novi proizvodi, od tega 1 nov objekt, namenjen ohranjanju narave, varstvu okolja in kulturne dediščine.
Naložbo financirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Dodatne informacije:
www.eu-skladi.si in www.lasovtar.si
VITALIN - TOČKA ZA VITALNOST V VSEH ŽIVLJENJSKIH OBDOBJIH
Akronim: VITALIN
Sklad: ESRR
Vodilni partner – prijavitelj: Občina Cerkvenjak
Ostali partnerji: Gostinstvo in turizem Breznik d.o.o., Društvo upokojencev Cerkvenjak
Načrtovana vrednost operacije: 130.027,00 EUR
Vrednost sofinanciranja: 40.000,00 EUR
Status - faza: Zaključen
Povzetek operacije:
Operacija VITALIN rešuje izziv nezadostne vključenosti ranljivih skupin v družbeno socialne tokove območja LAS Ovtar Slovenskih goric. Z vzpostavitvijo infrastrukture, razvojem novih programov in vključitvijo lokalnega prebivalstva v organizirane dogodke projekta »VITALIN« najbolj prispeva k uresničitvi cilja krepitve integralnih rešitev socialne in medgeneracijske vključenosti, odpravljanje arhitektonskih ovir dostopnosti ter varovanje zdravja. Z realizacijo novega delovnega mesta se prispeva tudi k uresničitvi cilja ustvarjanja trajnostnih delovnih mest z aktiviranjem lokalnih potencialov, z inovativnimi novimi programi pa k uresničevanju cilja inovativnih pristopov, novih produktom in storitvam na urbanem območju LAS. Z načinom izvedbe dogodkov – uporaba lokalnih ekološko pridelanih surovin, aktivno preživljanje prostega časa, pa k razvoju trajnostnega turizma, športa in društvenih dejavnosti, ki prispevajo k cilju varovanja okolja.
Cilj operacije:
Z izvedbo aktivnosti ter promocijo zdravega načina življenja in medgeneracijskega sodelovanja povečati kakovost življenja za ranljive ciljne skupine in zmanjšati tveganja njihove socialne izključenosti.
Pričakovani rezultati operacije:
Oblikovanje novega dolgoročnega partnerstva in novih programov za razvoj društvenih dejavnosti, medgeneracijsko sodelovanje in zdrav življenjski slog ter animacija, motivacija in aktivacija ranljivih ciljnih skupin.
Ciljne skupine:
Pripadniki ranljivih skupin, še posebej mladi in starejši ter ženske, invalidi in brezposelni. V operacijo bodo vključena tudi lokalna društva in ponudniki ter lokalni prebivalci območja LAS Ovtar Slovenskih goric.
Kazalniki:
1 novo partnerstvo za medgeneracijsko vključenost, 3 vključeni deležniki na lokalni ravni, 150 vključenih prebivalcev, 1 novo ustvarjeno delovno mesto, 2 nova programa za učenje, osveščanje in motivacijo ciljnih skupin in razvoj društvenih dejavnosti.
Naložbo financirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Dodatne informacije:
www.eu-skladi.si in www.lasovtar.si
PREDSTAVITEV ZAKLJUČENE OPERACIJE - VITALIN - TOČKA ZA VITALNOST V VSEH ŽIVLJENJSKIH OBDOBJIH
Poleg Športno-rekreacijskega centra v Cerkvenjaku, je v letu 2020, zrastel Vitalin. Ime je zloženka iz besed VITA in baLIN. Tako nam že sam naziv operacije/investicije pove, da je ta točka namenjena življenju, vitalnosti, druženju in balinanju.
Občina Cerkvenjak je skupaj s projektnima partnerjema Društvom upokojencev Cerkvenjak in Gostinstvom in turizmom Breznik d.o.o., uspešno kandidirala na javnem pozivu LAS Ovtar Slovenskih goric, za pridobitev sofinancerskih sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR).
Sama operacija znaša 146.360,00 EUR, sofinacerski del ESRR pa 40.000,00 EUR. V ta znesek so všteti vsi izdatki, ki v tej operaciji nastajajo, od izgradnje objekta, balinišča, opreme, gradbenega nadzora in izvedbe delavnic. Površina objekta znaša 49 m2, pokrite terase pa 20 m2. V samem objektu se nahaja razdelilni kuhinjski del, soba za druženje, sanitarije, shramba oz. soba za rekvizite. Balinišče ima 2 stezi.
V okviru operacije so bile načrtovane izvedbe kulinaričnih in športnih delavnic v mesecu oktobru 2020, vendar se je zaradi razmer, lahko delno realizirala samo ena športna delavnica, 15. 10. 2020, Gibanje in zdrava prehrana, katere se je udeležilo 10 oseb. Vse ostale delavnice pa so se zaradi poslabšanja stanja glede Covid situacije, prestavile na kasnejši čas, to je na 26. in 27. maja 2021.
V sredo 26. maja, so se na točki Vitalin izmenjevali osnovnošolski otroci, kateri so sodelovali na naslednjih delavnicah:
- Med in njegove posebnosti,
- Spoznajmo kruh in
- Odkrivajmo slovensko kulinariko.
Otroci so pri samih delavnicah aktivno sodelovali in bili nad prikazanim zelo navdušeni, kar se je videlo na njihovih obrazih. Tako so mesili kruh, pripravljali ajdove žgance, pokusili različne vrsta medu, bili enotnega mnenja, da je med najboljši na palačinkah, ugotavljali kakšna vrsta kruha se pripravi iz določene moke in jih seveda tudi vse pokusili, sodelovali pri Masterschef kvizu, izvedeli katere se najznačilnejše jedi za posamezne slovenske pokrajine, najmlajši pa so še zapeli pesmico Čebelica Maja. Vse delavnice je uspešno vodila in izvedla Martina Breznik s pomočjo Zinke Breznik, kot predstavnici projektnega partnerja GT Breznik d.o.o..
Naslednji dan, v četrtek 27. maja pa so bile na vrsti športne delavnice, pri katerih so sodelovali člani Društva Upokojencev. Tako, kot je v svojem poročilu zapisal izvajalec športnih delavnic g. Gorazd Voglar, predsednik Športnega društva Majstri: »Dogodka se je udeležilo veliko upokojencev, ki so s svojo prisotnostjo in aktivnim sodelovanjem pomagali izvesti vse delavnice:
- Demonstracija varne uporabe rekvizitov na balinišču,
- Gibanje in zdrava prehrana,
- Uporaba športnih pripomočkov.
V lepem vremenu smo odigrali vrsto iger, prav vsi so uporabili vse pripomočke in drug z drugim odigrali "pravo tekmo". Balinišče z objektom je na izvrstni lokaciji in prav gotovo bo mnogo let služilo svojemu namenu. Gibanje je zdravje!«
Z izvedbo vseh navedenih aktivnosti ter promocijo zdravega načina življenja in medgeneracijskega sodelovanja želimo povečati kakovost življenja za ranljive ciljne skupine in zmanjšati tveganja njihove socialne izključenosti, kar je tudi osnovni cilj te operacije.
Verjamemo, da sta to samo prva uspešno izvedena dogodka od vseh nadaljnjih, ki še sledijo.
Torej, na svidenje na točki Vitalin.
Zapisala: Metka Lah Simonič, Občina Cerkvenjak