Socialno varstvo
SOCIALNE ZADEVE
Področje socialnega varstva je eden od sklopov socialne varnosti in temelji na socialni pravičnosti, solidarnosti ter na načelih enake dostopnosti in proste izbire oblik. Temeljno izhodišče ukrepov na področju socialnega varstva je zagotavljanje dostojanstva in enakih možnosti ter preprečevanje socialne izključenosti.
Temeljne usmeritve in mehanizme, ki jih bo ministrstvo pristojno za socialne zadeve spodbujalo na področju socialnega razvoja, je mogoče opredeliti kot politiko socialnega razvoja usmerjenega v spodbujanje enakih možnosti in omogočanje družbene participacije na osnovi vlaganja v ljudi ter preverjanju vseh sistemov socialne varnosti in k posameznikom prilagojene ukrepe. Korekcije različnih področij in sistema socialne varnosti v širšem smislu bodo v prihodnje po eni strani usmerjene v izboljšanje položaja socialno najbolj šibkih skupin v okviru splošne solidarnosti, po drugi strani pa v vzpostavljanje sistemov dodatne socialne varnosti. Razvoj javnih služb bo upošteval nujnost boljše dostopnosti storitev kakor tudi enakomerno regionalno dosegljivost, individualizacijo storitev in odpravljanje monopolov pri izvajanju javne službe ob racionalnosti v organiziranosti.
SOCIALNOVARSTVENE STORITVE
Zakon o socialnem varstvu v II. poglavju določa več vrst socialno varstvenih storitev, ki morajo biti dostopne zaradi pomoči posamezniku, družini in skupini pri reševanju osebnih stisk, pri nudenju oskrbe, varstva, vzgoje in usposabljanja. Socialno varstvene storitve se nudijo zaradi:
- preprečevanja socialnih stisk in težav
- odpravljanja socialnih stisk in težav
Za preprečevanje socialnih stisk in težav, Zakon o socialnem varstvu določa storitev socialne preventive, ki obsega aktivnosti in pomoč za samopomoč posamezniku, družini in skupinam prebivalstva. Za odpravljanje že obstoječih stisk in težav določa zakon (11. do 18. člen) več vrst storitev, ki obsegajo:
- Svetovanje posamezniku, ki obsega storitev prve socialne pomoči za opredelitev in določitev možnosti za rešitev težave in osebne pomoči pri ohranjanju in dopolnjevanju socialni zmožnosti posameznika. Upravičenec do teh pomoči je vsakdo, ki na ozemlju Slovenije potrebuje pomoč.
- Pomoč družini obsega tri vrste pomoči: pomoč za dom, ki obsega strokovno svetovanje družini za urejanje odnosov in funkcioniranje družine; pomoč na domu, ki obsega socialno oskrbo invalidnih, starejših in drugih oseb, ki se lahko s tako oskrbo nadomesti vključitev v institucionalno varstvo; socialni servis, ki obsega pomoč pri hišnih in drugih opravilih v določenih primerih, zlasti v primeru rojstva, bolezni, invalidnosti, starosti, nesreče.
- Institucionalno varstvo obsega vse oblike pomoči v zavodu, v drugi družini ali v drugi organizirani obliki. Namen takega varstva je, da se odrasli osebi ali otroku, ki varstvo potrebuje, nadomesti ali dopolni funkcija doma in lastne družine in to zlasti z bivanjem, prehrano, varstvo in zdravstvenim varstvom.
- Otrokom in mladostnikom je glede na njihove potrebe zagotovljena še vzgoja in priprava na življenje, otrokom z motnjami v duševnem razvoju pa tudi usposabljanje, oskrba in vodenje. Institucionalno varstvo je organizirano v javnih socialno varstvenih zavodih in v drugih socialno varstvenih zavodih.
- Organizirana skrb z vodenjem in varstvom ter zaposlitvijo pod posebnimi pogoji odraslih telesno in duševno prizadetih oseb se izvaja v varstveno delovnih centrih, ki imajo status javnega socialno varstvenega zavoda.
- Pomoč delavcem v podjetjih, zavodih in pri drugih delodajalcih pri reševanju osebnih težav v zvezi z delom in ob prenehanju delovnega razmerja ter pomoč pri uveljavljanju pravic iz zdravstvenega, pokojninskega in invalidskega zavarovanja ter otroškega in družinskega varstva.
Zakon o socialnem varstvu določa, da imajo storitve naravo pravice, kar pomeni, da posameznik, ki potrebuje določeno storitev, lahko uveljavlja pravico do storitve po predvidenem postopku. Pravice do storitev se uveljavljajo po načelih enake dostopnosti in proste izbire oblik za vse upravičence pod pogoji, ki jih določa zakon in po načelih socialne pravičnosti. Ker so socialno varstvene storitve opredeljene zelo splošno in široko, je razmejitev na storitve po zakonu težko določiti, zato se smiselno upošteva, da so storitve po zakonu tiste, ki so določene v II. poglavju ZSV in se opravljajo kot javna služba.
DENARNI PREJEMKI
- denarne socialne pomoči
- nadomestilo za invalidnost
- izredna denarna pomoč