Pravice oseb z začasno zaščito in prosilcev za začasno zaščito iz Ukrajine
Pravice oseb z začasno zaščito in prosilcev za začasno zaščito iz Ukrajine
4. 4. 2022
Urad vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov sporoča, da je Vlada Republike Slovenije na podlagi prvega odstavka 10. člena Zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb (Ur.l. RS, 16/17 – UPB, v nadaljevanju ZZZRO), dne 9. marca 2022 sprejela Sklep o uvedbi začasne zaščite za razseljene osebe iz Ukrajine (Ur.l. RS, št. 32/2022).
ZZZRO določa pravice prosilcem za začasno zaščito in osebam z začasno zaščito. Oseba lahko poda vlogo za začasno zaščito na najbližji policijski postaji ali upravni enoti.
ZZZRO določa pravice prosilcem za začasno zaščito in osebam z začasno zaščito. Oseba lahko poda vlogo za začasno zaščito na najbližji policijski postaji ali upravni enoti.
Prosilec za začasno zaščito se lahko nastani v nastanitvenem centru, kjer mu je zagotovljena prehrana in osnovna oskrba, lahko pa si namestitev poišče tudi zasebno nastanitev. Zahtevek za dodelitev denarne pomoči za zasebno nastanitev vložijo po pošti ali osebno na Urad za oskrbo in integracijo migrantov na predpisanemu obrazcu.
Prosilcu, ki izpolnjuje pogoje za pridobitev začasne zaščite so mu iz 23. člena ZZZRO priznane pravice:
- Pravico do začasnega prebivanja v RS
- Pravico do nastanitve in prehrane
- Pravico do denarne pomoči za zasebno nastanitev
- Pravico do zdravstvenega varstva
- Pravica do izobraževanja
- Pravica do denarne pomoči
- Pravica do žepnine
- Pravica do združevanja družine
- Pravica do brezplačne pravne pomoči
- Pravica do obveščenosti o pravicah in dolžnostih ter do pomoči pri uveljavljanju pravic iz ZZZRO.
Dne 24.3.2022 je Vlada Republike Slovenije sprejela Uredbo o načinu zagotavljanja pravic osebam z začasno zaščito (Ur.l. RS 42/22 – v nadaljevanju uredba), ki natančneje določa način zagotavljanja pravic osebam z začasno zaščito in prosilcem za začasno zaščito.
V uredbi je natančneje določen tudi postopek za dodelitev denarne pomoči za zasebno namestitev. Veliko prebežnikov iz Ukrajine si je namreč namestitev poiskalo pri znancih ali sorodnikih. Osebe z začasno zaščito, ki bivajo na zasebnih naslovih, so upravičene tudi do denarnega nadomestila za stroške nastanitve, če so brez lastnih sredstev za preživljanje oziroma v Sloveniji nimajo zavezancev, ki so jih dolžni preživljati.
Dodatne informacije za pridobitev pravic in vloge so na voljo na spletni strani Pomoč Slovenije državljanom Ukrajine | GOV.SI.